Jak prać i suszyć pościel?

Jak prać i suszyć pościel?

Jak prać i suszyć pościel?

Pranie i suszenie pościeli może bardzo często sprawiać trudności nawet najbardziej wprawionym gospodyniom domowym. Niegdyś pranie, suszenie i prasowanie pościeli było procesem wymagającym dużej ilości wolnego czasu, pracy więcej niż jednej osoby. Wiązało się to bardzo często z krochmaleniem czy maglowaniem. Obecnie nie mamy czasu ani chęci na wielogodzinne dbanie o pościel. Dziś oddanie pościeli do magla dla wielu osób jest bardzo egzotyczne. Co raz bardziej cenimy swój czas i chcemy mieć pościel pachnącą i wyprasowaną przy poświęceniu temu minimum czasu i energii. Dzięki nowoczesnym pralkom, super dokładnym żelazkom i aromatycznym płynom do prania możemy zadbać o naszą pościel  znacznie łatwiej i szybciej niż nasze prababki i babki. Jak zatem prać pościel, żeby nie straciła swoich właściwości, kształtu i koloru?  Przede wszystkim:

•    Pierz pościel z podobnymi kolorami. Zapobiegniesz zafarbowaniu tkanin.

•    Najlepiej odłóż kilka zestawów i załaduj pralkę z odpowiednim obciążeniem. Dzięki temu pranie będzie ekonomiczne, a pralka sprawna przez długie lata.

•    Używaj wysokiej jakości płynów do prania czy płukania tkanin. Dzięki temu zachowasz oryginalne kolory i fakturę pościeli czy prześcieradła przez wiele lat.

•    Pierz pościel w określonej temperaturze, dostosowanej do tkaniny i zaleceń producenta. W przeciwnym razie pościel może się zniekształcić, stracić kolor lub zmniejszyć.

•    Czytaj metki! Dzięki temu oszczędzisz sobie rozczarowań, bo będziesz wiedziała, jak prać swoją pościel i nigdy nie popełnisz błędu.

Jak suszyć pościel?

•    Zanim ją powiesisz, strzepnij i wyprostuj wszelkie zagięcia.

•    Powieś ją w suchym i ciepłym pomieszczeniu, w którym swobodnie (i w krótkim czasie) wyschnie. W lato korzystaj ze słońca i susz pranie na świeżym powietrzu – niekoniecznie w czystym słońcu, grozi to wyblaknięciem kolorów.

•    Pranie rozwieszaj swobodnie, żeby nie dotykało innych mokrych rzeczy – szybciej wyschnie i nie zacznie gnić. Dzięki temu zachowasz piękny zapach proszku lub płynu do płukania.

•    Jeśli masz możliwość nie przewieszaj pościeli przez sznurek (unikniesz zbędnych zagnieceń), tylko zaczep ją klamerkami.

Żeby zapewnić sobie i rodzinie odpowiednią higienę snu, nie zapomnij o wyprasowaniu wszystkich poszewek, prześcieradła i piżam. Oczywiście ważnym elementem jest dostosowanie temperatury żelazka do rodzaju tkaniny – o czym możesz poczytać na metce. Prasowanie to nie tylko wygładzanie naszej pościeli i zabijanie bakterii. To również dobry trening dla osób, które na co dzień nie mają styczności z wysiłkiem fizycznym – zajęcie dla każdego, w którym można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Zapewniamy, że wyprasowanie sporej sterty pościeli to nie lada wysiłek, za który należy się duże uznanie wszystkim gospodyniom i gospodarzom polskich domów!

25 maj 2015 Autor: Inż. Robert Stanek

Wysyłamy w 24H
Darmowa wysyłka od 99 zł
Czas na zwrot 30 dni
Zwracamy pieniądze w 24h
Bezpłatny odbiór osobisty
Więcej kupujesz, więcej zyskujesz
Twoje dane i transakcje są bezpieczne
Różne formy płatności