Jak często prać i prasować pościel?

Jak często prać i prasować pościel?

Jak często prać i prasować pościel?

Częste pranie i prasowanie pościeli nie jest fanaberią bogatych ludzi. To obowiązek, który powinien być respektowany w każdym domu, w którym zależy nam nie tylko na porządku i pięknych zapachach.
Pranie prasowanie pozwala pozbyć się bakterii i zapewnić zdrowie sobie, rodzinie i zwierzętom mieszkającym razem z nami.

Im większa rodzina, tym góra ubrań, pościeli i bielizny do prania i prasowania będzie większa. Lecz częstotliwość powinna być taka sama. Wyjątkiem mogą być osoby, które mieszkają samotnie i znacznie wolniej eksploatują pościel.

Jak często prać prześcieradło, poszewki i piżamę?

Z racji tego, że z pościeli i piżam korzystamy codziennie, to niestety te rzeczy są siedliskiem wielu bakterii. Dlatego też pościel powinno się zmieniać możliwie jak najczęściej. Warto wobec tego zakupić kilka zestawów wysokiej jakości pościeli, z naturalnych tkanin. Tak samo prześcieradeł. Jeśli lubimy odświeżać wygląd naszej sypialni warto pomyśleć o różnych kolorach i wzorach naszej bielizny sypialnianej. 

Pościel powinno się zmieniać średnio raz na dwa tygodnie. Oczywiście po wypraniu należy ją obowiązkowo wyprasować.

 Podobnie piżamę – tę można zmieniać nawet częściej i również obowiązkowo prasować. Dzięki temu wybijamy niebezpieczne roztocza, które mogą powodować u nas alergie i inne uczulenia. Z racji tego, że te tkaniny mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem, powinniśmy prać je w środkach bezpiecznych i przeznaczonych dla delikatnej skóry. W przypadku, gdy jest to pościel dla dzieci lub niemowląt, powinno się ją prać i zmieniać regularnie, w proszku czy płynie do prania przeznaczonym dla delikatnej, niemowlęcej skóry. W przeciwnym razie możemy podrażnić skórę dziecka i doprowadzić do wywołania alergii. Podobnie, gdy mamy w domu psa o delikatnej skórze, która jest podatna na uczulenia. Jeśli pies czy kot śpi z nami w łóżku (bo tak często jest), powinno się wybierać detergenty do prania, które nie grożą zwierzęciu.

Wyprana pościel powinna być schowana do czystej i suchej szafki, co uchroni ją przed chłonięciem zbędnych zapachów i przed kurzem. 

Powtórzymy to po raz kolejny, ale obowiązkowym elementem prania jest oczywiście prasowanie. Pozwala nie tylko wyeliminować roztocza i zadbać o kształt naszej pościeli.

Żelazko do prasowania pościeli powinno być odpowiednio ciężkie i najlepiej o jak największej podstawie. Dzięki temu wyprasujemy wielkie poszewki i prześcieradła znacznie szybciej niż mniejszym żelazkiem. Jeśli masz pościel z delikatnych tkanin, takich jak satyna, pamiętaj o ustawieniu odpowiedniej temperatury. Im delikatniejsza tkanina, tym niższa temperatura i krótszy czas prasowania. Nigdy nie zostawiaj żelazka bezpośrednio na tkaninie bez nadzoru. Może to grozić spaleniem pościeli lub nawet pożarem domu.

Prasowanie pościeli i prześcieradeł to nie tylko dbanie o swoje zdrowie, ale też zapewnienie sobie wysokiego komfortu snu. Znacznie przyjemniej śpi się na wyprasowanym i gładkim prześcieradle niż na pogiętej, przypominającej ścierkę do podłogi, ścierce.

Aktualizacja: 30 kwiecień 2021 Autor: Inż. Robert Stanek

Wysyłamy w 24H
Darmowa wysyłka od 99 zł
Czas na zwrot 30 dni
Zwracamy pieniądze w 24h
Bezpłatny odbiór osobisty
Więcej kupujesz, więcej zyskujesz
Twoje dane i transakcje są bezpieczne
Różne formy płatności