Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych i danych służących profilowaniu. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności. Wyrażam zgodę

 konkurs - do wygrania kołdra z puchu  pościel świąteczna  polskie maseczki

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

 

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Pranie ubrań jest pozornie prostą czynnością, której najczęściej uczymy się w sytuacjach, kiedy rodzice powierzają nam do wykonania część obowiązków domowych. Wtedy możemy uniknąć wielu niepowodzeń ze względu na otrzymane wcześniej instrukcje. Może zdarzyć się jednak tak, że swoje pierwsze samodzielne kontakty z pralką będziemy mieli dopiero w dorosłym życiu. Wtedy też będziemy musieli sami zdobyć wiedzę o tym, jak prać. Zalecane jest, aby sięgnąć wówczas do właściwych źródeł, co być może uchroni nas przed zniszczeniem ubrań, a tym samym przed zbędnymi kosztami oraz irytacją. Poniżej prezentujemy Państwu informacje o tym, jak prać ręczniki, ze szczególnym uwzględnieniem temperatury, w której powinno się to robić.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Pranie ręczników w 90 stopniach

Zabierając się po raz pierwszy do prania ręczników, powinniśmy sprawdzić, na co zwrócić szczególną uwagę. Dość powiedzieć, że panuje powszechne przeświadczenie, iż opisywana tkanina powinna być poddana w czasie prania działaniu wysokiej temperatury tj. 90 stopni Celsjusza. Takie często spotykane twierdzenie wynika z faktu, że ręczniki w hotelach oraz szpitalach są czyszczone z użyciem wskazanej ilości ciepła. Pamiętajmy jednak, że mówimy o tkaninach, które są używane po pierwsze przez bliżej nieokreśloną liczbę osób, a po drugie w miejscach, gdzie pojawienie się groźnych dla życia bakterii, wirusów i grzybów jest większe. Z tego względu pierwszym celem czyszczenia ręczników w hotelach i szpitalach jest ich dezynfekcja, a dopiero w kolejnym ich nienaganna czystość. W naszych domowych zaciszach nie jesteśmy narażeni na taką ilość zagrożeń jak w miejscach, gdzie obsługiwani są goście i pacjenci, przez co naszych ręczników nie musimy poddawać aż takim próbom. Jest to istotne o tyle, że pranie w 90 stopniach niesie ze sobą wiele negatywnych skutków dla tkanin. Ręczniki po takich praniach ulegają bardzo szybko zniszczeniu oraz tracą wiele ze swojej puszystości. Tym samym są podatne na rozdarcia oraz stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. W hotelach opisywane tkaniny będą wymieniane stosunkowo często, jednak w naszych domach ręczniki kupujemy z myślą, aby służyły nam przez lata.

Pranie ręczników w niższych temperaturach

W domowych warunkach, jeśli podejmujemy się prania ręczników, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na informacje producenta, które dotyczą użytkowanego przez nas towaru. Bardzo łatwo znajdziemy je na wszytej przy którejś z krawędzi. Na niej prócz informacji o temperaturze prania trafimy między innymi na zalecenia co do prasowania, używania wybielaczy, suszenia, czy też prania chemicznego. Jeśli jednak metka wyblakła, możemy posiłkować się wskazanymi tutaj poradami. Pranie ręczników w 40 stopniach nie będzie odbiegało zasadniczo od prania zwykłych ubrań. Taka wartość ciepła wody zabije dużo bakterii wirusów i grzybów, nie niszcząc przy tym zbytnio tkaniny. Dużo lepsze właściwości dezynfekujące zapewni pranie w 60 stopniach Celsjusza. Jest to jednak wartość, którą wskazuję się jako graniczną dla utrzymania jakości materiału naszych ręczników. Do tego pranie w takiej temperaturze powoduje większe zużycie energii. Wskazane uwagi co do zalecanych temperatur dotyczą prania rzeczy wykonanych z tkanin bawełnianych. W sytuacji, w której materiałem, z którego zrobiono ręcznik, jest na przykład mikrofibra, wówczas powinniśmy prać go w temperaturze od 30 do 40 stopni.

O czym jeszcze pamiętać przy praniu ręczników?

Każda zaprawiona w praniu osoba wie, że nie można mieszać prania białego z praniem kolorowym. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku ręczników łazienkowych. Bardzo często czynnikiem, który ma wpływ na to, że kupimy dany produkt, jest przykuwający wzrok materiał, z którego został wykonany, pasujący kolorystycznie do naszego domu. Z tego względu utrata tego koloru przez ręcznik może pozbawić nas całej pierwotnej radości z zakupu. Z tego względu ręczniki jasne pierzemy z ręcznikami jasnymi, dzięki czemu nie nabiorą ciemnego odcienia, a ręczniki ciemne z ręcznikami ciemnymi, dzięki czemu nie zbledną tak szybko. W praniu opisywanych rzeczy zwróćmy także uwagę na to, żeby używać właściwych detergentów i środków czyszczących. Ich szeroki asortyment dostępny niemal w każdym sklepie sprawi, że z łatwością dobierzemy coś odpowiedniego do naszego domu.

Jeśli producent to dopuszcza, możemy do czyszczenia ręczników użyć płynu zmiękczającego. Dzięki niemu otrzymamy pranie przyjemne w dotyku. Przed pierwszym użyciem nowo zakupionych ręczników należy je bezwzględnie przeprać, bo inaczej nie otrzymamy 100% ich właściwości chłonnych. Opisywane elementy wystroju domu raczej nie lubią zbyt gwałtownego wirowania, stąd pralkę powinniśmy nastawić na stosunkowo niskie obroty. Ręczniki pierzmy osobno, gdyż do dokładnego wyczyszczenia potrzebują więcej miejsca w bębnie, jak i mogą zabarwić pozostałe ubrania. Bądźmy przygotowani na to, że przez kilka pierwszych czyszczeń z ręcznika będą odpadały mikroelementy włókien, które mogłyby osadzać się na innych ubraniach. Po wyciągnięciu z pralki rozwieśmy naszą tkaninę, aby mogła swobodnie wyschnąć. Ważny jest odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu, w którym suszymy ręczniki, gdyż inaczej mogą nie wyschnąć dokładnie i przejść zapachem stęchlizny.

Pranie ręczników wymaga zachowania kilku podstawowych zasad. Jeśli będą ich Państwo przestrzegać, wówczas będziemy mieli pewność, że kupione do naszego domu produkty będą nam służyły przez długi czas. 

05 maj 2020 Autor: inż. Robert Stanek

Wróć
Komentarze
  • photo user
    ~Sylwek 2020-07-23 11:53:06 Dobra robota! Wartościowy merytoryczny art.
  • photo user
    ~Alona 2020-05-05 22:09:57 Wyczerpujący i ciekawy blog. Dziękuję Stanpol! :)


Dodaj komentarz