Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych i danych służących profilowaniu. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności. Wyrażam zgodę
 polskie maseczki   BLACK WEEK  promocja poduszki

Pranie pościeli

pranie pościeli

Pranie pościeli to jedna z tych czynności, która zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji tego robić, ponieważ wtedy możemy doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń. Niestety odpowiednia temperatura, zły dobór środków chemicznych i inne potknięcia mogą sprawić, że nasza pościel nie będzie już nadawała się do użytku. Z tego też względu — w dzisiejszym artykule opowiemy o tym, w jaki sposób prawidłowo prać pościel. Skupimy się na różnych, najczęściej użytkowanych materiałach, mając przy tym nadzieję, że nasz tekst okaże się bardzo pomocny podczas pielęgnacji tych tekstyliów. Życzymy miłej lektury!

W jakiej temperaturze prać pościel? 

Jedna z najważniejszych kwestii, nad którą zastanawiamy się, zanim przystąpimy do prania pościeli, jest to, w jakiej temperaturze powinniśmy ją prać. Jest to oczywiście uzależnione od danego materiału, ponieważ inaczej reaguje pościel z bawełny, inaczej z flaneli, a jeszcze inaczej z satyny. Jeśli nie mamy takiej wiedzy, to najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie specjalnie wszytych metek, na których powinny znajdować się takie informacje. To rozwiązanie pozwoli nam uchronić pościel przed ewentualnym zniszczeniem.

Jak prać pościel z satyny?

Nie da się ukryć, że jednym z najchętniej wybieranych materiałów do sypialni jest przede wszystkim satyna. Temperatura prania takiej pościeli oscyluje zazwyczaj pomiędzy 40 a 60 stopniami. Satyna jest na tyle delikatna, że zdecydowanie nie zaleca się jej wirowania, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia włókien. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że wyprana pościel z satyny, która nie została wywirowana — znacznie lepiej się prasuje, a czasami i tego prasowania w ogóle nie wymaga. Nie zaleca się również stosowania wybielacza, który podobnie — mógłby ją uszkodzić.

Jak prać pościel z kory?

Pościel z kory to jedna z tych, która nie wymaga od nas zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim nie ma potrzeby jej prasowania, co pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Pościel z kory zaleca się prać w temperaturze około 40-60 stopni, następnie można ją swobodnie pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Zaleca się przywieszenie jej klamerkami do sznurka, a nie przewieszanie przez niego, ponieważ ta czynność mogłaby doprowadzić do tego, że na materiale pozostałyby nieestetyczne odgniecenia. Nie zaleca się również bardzo mocnego wirowania, które z kolei mogłoby przyczynić się do szybszego wypłukania koloru.

Jak prać pościel z bawełny?

Optymalna temperatura prania pościel z bawełny znowu oscyluje pomiędzy 40-60 stopniami. Bawełna jest jednym z tych materiałów, który bardzo dobrze odprowadza wilgoć, dlatego nie ma potrzeby prania jej z bardzo wysokimi obrotami. Wirowanie można wyłączyć, ponieważ lekko wilgotna pościel i tak bardzo szybko wyschnie, a przy tym będzie bezproblemowa w prasowaniu.

Jak prać pościel z mikrowłókna?

Pościel z mikrowłókna to jedna z tych, która bez obaw może być prana nawet w bardzo wysokich temperaturach. Nawet jeżeli przy pierwszym praniu materiał minimalnie się skurczy, na pewno nie doprowadzi to do tego, żeby nie dało się go ponownie założyć na pasującą poduszkę, czy kołdrę. Pościel z mikrowłókna bardzo szybko wysycha i chociaż może wydawać się później lekko wymięta — nie ma potrzeby jej prasowania.

Jak prać pościel z flaneli?

Pościel z flaneli może być prana zarówno mechaniczne, jak i ręcznie. W przypadku tej pierwszej czynności zaleca się wykorzystywanie temperatury, która oscyluje pomiędzy 40-60 stopniami. Pielęgnując flanelę, nie można zapominać również o tym, że do jej czyszczenia powinno się używać niewielkich ilości naprawdę delikatnych detergentów.

Czy powinno się prać pościel na lewej stronie?

Oprócz właściwej temperatury i dobrego dopasowania środków piorących nie sposób nie wspomnieć również o tym, że kolejna zastanawiająca kwestia bardzo często dotyczy tego, czy pościel powinna być prana na lewej stronie? Jak najbardziej tak! Pranie pościeli na lewej stronie, pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko wyblaknięcia zastosowanych kolorów, a przy tym chroni materiał przed otarciami, które mogłyby powstać w wyniku kontaktu z bębnem pralki. Dlatego też — bez względu na to, jakiej pościeli używamy — w momencie, gdy chcemy ją wyprać, zawsze powinniśmy to robić na lewej stronie.

Czy powinno się prać pościel z zasuniętym suwakiem?

Warto pamiętać również o tym, że podczas prania pościeli, jej suwaki powinny być dokładnie zasunięte, a wszystkie guziki zapięte. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć sytuacji, w których nasza pościel jest niedokładnie wypłukana. Otwarty zamek mógłby również doprowadzić do uszkodzenia materiału, a tym samym spowodować, że ulubiona pościel mogłaby się już nie nadawać do dalszego użytkowania.

Inne przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji pościeli

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że po zakupie nowej pościeli — w pierwszej kolejności powinniśmy ją wyprać, w celu przygotowania jej do użytkowania. Bardzo często zaleca się nawet nie jednokrotne, ale i dwukrotne pranie nowego materiału, ponieważ nasza pościel na wielu etapach produkcji miała kontakt z różnymi środkami i maszynami. Takie upranie, zanim przystąpimy do użytkowania, pozwoli nam bezpiecznie usunąć wszystkie resztki pochodzące z produkcji, a także towarzyszący niejednokrotnie charakterystyczny zapach. Warto wspomnieć także o tym, że przed pierwszym praniem bardzo dobrym rozwiązaniem jest namoczenie naszej pościeli w letniej wodzie lub w wodzie z dodatkiem octu, lub specjalnych środków chemicznych, których zadaniem jest utwardzenie barw. Takie działanie pozwoli nam zabezpieczyć intensywny kolor pościeli przed wyblaknięciem. Z kwestii technicznych — oczywiście nie zaleca się wspólnego prania dwóch, zupełnie różnych kompletów pościeli. Jeśli jeden z nich jest czarny, a drugi beżowy to powinno się je wyprać osobno. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nie można było wspólnie prać takich samych wersji kolorystycznych. Przed włączeniem pralki warto jednak sprawdzić, czy w jej bębnie nie znajduje się zbyt wiele tekstyliów — niepisana zasada mówi o tym, że odpowiednio załadowany bęben to taki, do którego swobodnie możemy włożyć swoją dłoń ponad stan prania. Jeżeli zaś chodzi o środki piorące, to zdecydowanie nie poleca się stosowania bardzo silnych detergentów, ponieważ mogłyby one podrażnić naszą skórę, a nawet doprowadzić do wywołania różnych alergii. W przypadku białych tekstyliów — nie zaleca się nawet używania preparatów z dodatkiem chloru, ponieważ ten składnik sprawia, że materiał żółknie.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas wskazówki okażą się pomocne w momencie, gdy zabierzesz się do czyszczenia swojej pościeli. Uważa się, że pościel powinna być zmieniana co najmniej raz w miesiącu, latem jednak warto to robić o wiele częściej. Zastanawiając się z kolei nad codzienną pielęgnacją — świetnym rozwiązaniem jest, regularne wietrzenie pościeli na parapecie, balkonie, czy tarasie. Dopływ świeżego powietrza sprawi, że nasza pościel będzie bardziej komfortowa w użytkowaniu, co oczywiście w praktyce przełoży się na to, że sen będzie bardziej relaksujący i zdrowy.

    28 październik 2020 Autor: inż. Robert Stanek
Wróć


Dodaj komentarz