Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych i danych służących profilowaniu. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności. Wyrażam zgodę
 polskie maseczki   maseczki ochronne  promocja poduszki

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Przygotowanie dziecka do przedszkola to wielkie wyzwanie dla każdego rodzica. W końcu każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że naszej pociechy nie będziemy w stanie trzymać w domu przez całe życie. Rodzice muszą w końcu wrócić do pracy zawodowej, czy też zająć się innymi obowiązkami. Nie zapominajmy także o tym, że przedszkole jest miejscem, gdzie nasze dziecko będzie podejmowało swoje pierwsze samodzielne próby zanurzenia się w społeczeństwo. Jest to zatem bardzo ważny etap dla jego późniejszego funkcjonowania. Wysłanie naszej latorośli poza dom możemy uzasadniać na wiele sposobów. Nie zmieni to jednak faktu, że wysłanie dziecka do przedszkola wzbudzi wiele trudnych emocji zarówno w rodzicach, jak i dziecku. Tego w żaden sposób nie możemy przezwyciężyć. Tym, co możemy zrobić, jest dobrze przygotować naszego syna, czy córkę, aby wyeliminować wiele uciążliwości oraz dokuczliwości, które w nowym środowisku mogą na nie czekać. Pamiętajmy, że wiele z nich będzie pochodziło nie od kogo innego, ale od innych rówieśników. Poniżej przedstawiamy nasze porady, co zrobić, aby przedszkole nie było traumą, ale wspaniałą przygodą.


Jak przygotować dziecko do przedszkola

Rozmawiaj z dzieckiem!

Co do zasady do przedszkola posyła się dzieci w wieku od lat trzech wzwyż. Jest to wiek, w którym bez wątpienia mały człowiek zaczyna już myśleć w sposób bardziej abstrakcyjny. Podobnie, jak przygotowujemy dzieci na przyjście nowego braciszka czy siostrzyczki, możemy je przygotować w sprawie pójścia do przedszkola. Warto jest w tym wypadku wskazać zarówno na rzeczy oczywiste w stylu „w przedszkolu będzie dużo zabawy i mnóstwo zabawek” itp., jak i na te, od których zależy to, jak nasz syn, czy córka będą postrzegani. Bezwzględnie musimy wskazać im, że muszą się dobrze zachowywać i nie krzywdzić innych. Pamiętajmy jednak o włożeniu w to wskazówek o asertywności w dziecięcym wydaniu. Jeśli sami nie nauczymy naszych dzieci właściwego zachowania, wówczas zostaną ukształtowane przez czynniki zewnętrzne, niejednokrotnie dla nich bolesne. Przygotujmy się także na pierwszy moment rozstania ze swoim dzieckiem. Bolał będzie zawsze, w szczególności wtedy, kiedy oddadzą Państwo dziecko pod opiekę obcych mu osób i pomimo jego płaczu... konieczne będzie odwrócenie się na pięcie i pójście do domu. Warto więc porozmawiać wcześniej z przedszkolankami, zapytać, czy możesz pokazać ich zdjęcie dziecku, opowiedzieć coś o nich. Wyeliminuje to z momentu rozstania „ciało obce” i pozwoli przejść przez nie w sposób bardziej komfortowy.

Słowo o ubraniach

Jak wspominaliśmy, są sytuacje, których nie przezwyciężymy. Nie zmienia to faktu, że nasze dziecko powinno zostać przez nas wyposażone w cały zestaw akcesoriów do przedszkola. Zwróćmy uwagę na strój naszego dziecka. Powinien być przede wszystkim schludny, czysty oraz nierzucający się w oczy. Rozważmy, czy warto wydawać duże pieniądze na markowe ubrania. Przy ich zakupie dla naszego dziecka zwracajmy uwagę na ich skład. To od niego zależy komfort noszenia oraz brak reakcji alergicznych. Pamiętajmy, że dzieci nie postrzegają pieniędzy oraz znanych marek tak, jak my dorośli. W związku z tym dużo lepiej w przedszkolu sprawdzą się dla nich bluzy, podkoszulki oraz koszule, na których zamiast nazwy renomowanego włoskiego domu mody pojawią się bohaterowie z ulubionej kreskówki, czy też filmów Disneya. Kolejny aspekt: czy warto wydawać grube pieniądze na strój, z którego nasze dziecko i tak szybko wyrośnie? Naszym zdaniem nie, ale wybór należy w tym zakresie oczywiście do rodziców.

Niezbędne rzeczy do przedszkola?

Nasze dziecko musi zostać wyposażone w wiele akcesoriów, które pozwolą mu wykonywać zadania, które będą tam przed nim stawiane. Część z tych przedmiotów będzie służyła po prostu zabawie twórczej. Do tej kategorii rzeczy należą bez wątpienia przybory kreślarskie. Kredki, ołówki, gumki, pisaki, bloki, czy kolorowe papiery — wszystkiego tego będzie potrzebowało Państwa dziecko. Tutaj warto zadbać o jakość, gdyż słabego gatunku przedmioty szybko się zniszczą, czy wypiszą. Dzieci będą potrzebowały również obuwia na zmianę. W tym zakresie warto kupić buty wsuwane lub na rzepy. Nie można od najmłodszych wymagać zbyt wiele, dlatego też obuwie sznurowane może nie być dobrym rozwiązaniem. Do obuwia nie zapomnijmy dokupić absolutnego klasyku przedszkola — tj. worka na buty. Dodać do tego należy również wszelkiej maści rzeczy w stylu śliniaków, fartuchów, czy strojów kąpielowych — tutaj jednak przedszkole przedstawi konkretne wymogi. Niektóre z przedszkoli będą wymagały stroju do ćwiczeń. Warto zadbać o to, aby był wygodny. Pamiętajmy także o przekleństwie przedszkolaka, do którego każdy wraca z nostalgią, czyli leżakowaniu. Do niego również są potrzebne akcesoria, do których należą wygodna pościel, ręcznik oraz piżama. Do tego nie możemy pominąć konieczności zakupu takich rzeczy jak środki czystości — szczoteczka do zębów, mydło itp. Przy okazji naszych wyborów zadbajmy o to, aby naszemu dziecku uzmysłowić, co charakteryzuje jego rzeczy. Pozwoli mu to uniknąć pomyłki, która będzie polegała na zabraniu rzeczy innej osoby.

19 lipiec 2020 20:26 Autor: inż. Robert Stanek
Wróć


Dodaj komentarz