Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych i danych służących profilowaniu. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności. Wyrażam zgodę
 polskie maseczki   maseczki ochronne  promocja poduszki

Jak prać koc?

 

Jak prać koce? 

Elementem domowego asortymentu, który bywa z reguły przechowywany z pościelą, jest koc. Ten kawał tkaniny służący do okrycia jest niezastąpiony w czasie popołudniowych drzemek lub wieczornych spotkań przy grillu, lub ognisku. Nie możemy też zapomnieć o tym, że w sezonie letnim koc będzie najczęściej zastępował puchową kołdrę, która w trakcie ciepłych miesięcy nie będzie nam gwarantowała komfortowego snu. Dla osób o zupełnie romantycznej duszy koc będzie idealnym okryciem na wieczorny sen w trakcie biwaku przy ognisku obozowym. Jak widać z przytoczonych przykładów, cechą charakterystyczną dla koca jest jego kontakt z ciałem. Z tego względu bardzo ważnym jest zadbanie o to, aby wspomniany kontakt był przyjemny i nie powodował dyskomfortu. Koc może nie spełniać przeznaczonych dla niego funkcji, jeśli nie będziemy o niego w prawidłowy sposób dbali, w szczególności czyścili i prali go w sposób nieodpowiedni. Poniżej przedstawiamy Wam rady, jak prać koc, aby nie stracił swoich właściwości i mógł spełniać swoje funkcje przez długi czas.

Jakie rodzaje koców wyróżniamy? 

Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule postu, musimy dokonać podziału koców na ich poszczególne rodzaje. Innej pielęgnacji będą wymagały modele przeznaczone dla dzieci, innej dla dorosłych. Będziemy musieli postępować odmiennie także ze względu na funkcje, które konkretny koc w naszym domu spełnia. Najczęstszym podziałem, który występuje wśród opisywanych tkanin, jest ten opierający się na kryterium materiału. Koce są wykonywane z wełny, bawełny, poliestru, mikrofibry, polaru, akrylu, a nawet bambusa. Już na pierwszy rzut oka widać, że materiały dzielą się na te pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu zachowamy właściwości surowca, z którego nasz koc został zrobiony. Przykładowo, niewielkie reguły ostrożności będziemy musieli podjąć przy czyszczeniu koca z wysokiej jakościowo mikrofibry. Mikrofibra jest bowiem materiałem bardzo wytrzymałym. Takie modele będziemy mogli śmiało prać z użyciem pralki przy wyższych temperaturach. Suszenie powinno odbywać się raczej w temperaturze pokojowej. Zagrożeniem w tym przypadku dla naszego koca może być tak naprawdę jego pochodzenie. Marnej jakości mikrofibra może się mechacić oraz odbarwiać.

W jaki sposób prać koc wełniany? 

Wełna od wieków towarzyszy człowiekowi. I nie ma w tym niczego dziwnego, biorąc pod uwagę jej wyjątkowe właściwości — zapewnia ona przede wszystkim doskonałą termoizolację. Dzięki temu gwarantuje ciepło nawet w trakcie zimnych dni. Do tego warto wspomnieć o tym, że wełna nie powoduje reakcji alergicznych, jest przyjemna w dotyku oraz dobrze przepuszcza powietrze. Trzeba jednak o nią dbać w sposób należyty. Pranie wełny powinno odbywać się z uwzględnieniem zastrzeżeń czynionych przez producenta na metce. Możemy spotkać się z sytuacją, że nasz wysokiej jakości koc może być czyszczony wyłącznie ręcznie. W takiej sytuacji „nie ma zmiłuj” i pranie koca będzie nas kosztowało trochę wysiłku, gdyż namoknięta wełna jest bardzo ciężka. Nawet jeśli producent nie zakazuje prania koca w pralce, i tak przed praniem, powinniśmy sprawdzić, jaka maksymalna waga prania może się znaleźć w waszym urządzeniu piorącym. Koc najlepiej jest prać w temperaturze 20-30 stopni z użyciem najniższych obrotów pralki. Niektóre modele z dostępnych na rynku urządzeń mają specjalne programy przystosowane do prania wełny. Co do detergentów, to i tutaj trzeba postawić na środki naturalne. Dobre będą te z dodatkiem lanoliny.

Pranie koca bawełnianego 

Pranie koca bawełnianego nie powinno sprawić nam większych trudności. Bawełna jest materiałem bardzo wytrzymałym oraz prostym w używaniu, oraz pielęgnacji. Dzięki temu większość koców zrobionych z tego materiału wypierzemy mechanicznie. Nie oznacza to jednak, że nie należy zachowywać przy niej żadnych reguł ostrożności. Pamiętajmy, że koc ma być przyjemny w dotyku. Nie możemy zatem uszkodzić jego włókien. Pomoże w tym pranie w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której producent będzie zalecał inną temperaturę. Do prania można używać zwykłych detergentów tj. proszku do prania lub płynu. Aby koc miał przyjemny zapach, warto użyć płynu do płukania. Ten ostatni ma w swoim składzie bardzo często składniki, które impregnują włókna koca. Bawełna jest materiałem naturalnym, a więc jest podatna na negatywny wpływ wilgoci. Z tego względu każde pranie powinno zakończyć się dokładnym wysuszeniem naszego koca, najlepiej w środowisku, w którym jest dobra cyrkulacja powietrza.

W jaki sposób prać pozostałe modele kocy? 

Koce wykonane z tworzyw syntetycznych wymagają zdecydowanie mniej troski niżeli te zrobione z surowców naturalnych. Nie zmienia to faktu, że jeśli poddamy je zbyt ciężkim próbom, wówczas możemy doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Ważne jest zatem, aby w tym przypadku bezwzględnie kierować się zaleceniami producentów, które znajdują się na metkach. Pamiętajmy, aby już przy samym zakupie koca, podszkolić się w zakresie informacji o jego pielęgnacji. W przypadku, w którym zdecydujemy się na zakup wysokiej jakości rzeczy, wówczas prawdopodobnie producent dorzuci nam w opakowaniu przydatne informacje na temat tego, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować dany materiał.

19 lipiec 2020 Autor: inż. Robert Stanek

Wróć


Dodaj komentarz