Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych i danych służących profilowaniu. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności. Wyrażam zgodę

Nie prowadzimy sprzedaży na miejscu tj. w Ratajów. Zamówienia realizujemy tylko przez nasze serwisy www | e-mail | telefon. Zamówienia wysyłamy na bieżąco.
Masz Pytania? Dzwoń! +48 12 388 90 73

Kupuj w polskich sklepach wyprzedaż prześcieradła POŚCIEL ŚWIECĄCA W CIEMNOŚCI ręczniki plażowe

Co gwarantuje nam certyfikat Oeko-Tex 100?

Co gwarantuje nam certyfikat Oeko-Tex 100?


Decydując się na zakup różnych tekstyliów, na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z informacją, że dany produkt jest charakterystyczny ze względu na otrzymany certyfikat Oeko-Tex 100. Z tego też względu w dzisiejszym artykule opowiemy o tym, co konkretnie ten certyfikat oznacza. Czy warto decydować się na tekstylia, które go otrzymują? Dlaczego możemy mieć wręcz pewność, że będą one bardzo dobrym zakupem? Zapraszamy do lektury.


Certyfikat Oeko-Tex 100 i podstawowe informacje na jego temat

 
Oeko-Tex Standard 100 to pierwszy stworzony przez organizację Oeko-Tex certyfikat, który wykorzystuje się w przypadku wyrobów włókienniczych. Ten charakterystyczny znak decyduje o zgodności z normami, które znajdują się w specjalnym załączniku XVII REACH. Jest to pewnego rodzaju wykaz ograniczeń, który zawiera wszystkie dozwolone metody testowania, a także różnego rodzaju wartości graniczne dla wykorzystywanych szkodliwych chemikaliów. Certyfikat wykorzystuje się do materiałów włókienniczych i półproduktów na wszystkich etapach produkcji, ale i na gotowych wyrobach włókienniczych. Wspomniany certyfikat jest ważny przez rok, później konieczne jest jego przedłużenie. Wyroby, które cechują się obecnością tego certyfikatu, są całkowicie wolne od niebezpiecznych substancji szkodliwych w stężeniach, które mają negatywny wpływ nie tylko na stan zdrowia człowieka, ale i na środowisko. Mowa tutaj, chociażby o różnych barwnikach alergizujących, zabronionych barwników azowych, metalach ciężkich, ale i o pestycydach, chlorofenolach, czy formaldehydu. Warto pamiętać, że w Polsce jedynym prawnym przedstawicielem Stowarzyszenia Oeko-Tex jest Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych, który znajduje się w Łodzi.

Dlaczego warto decydować się na tekstylia z tym certyfikatem?

 
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że tkaniny, które wybieramy, mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie naszej skóry. Niestety chemia, która jest obecna w barwnikach i różnych utrwalaczach może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie procesów w naszym organizmie. Produkty włókiennicze, aby uzyskać ten certyfikat, są poddawane wielu badaniom, które przeprowadza się w specjalistycznych laboratoriach. Bada się wtedy nie tylko to, w jaki sposób dane produkty mogą wpłynąć na naszą skórę w bezpośrednim kontakcie, ale i to, czy dane substancje mogą mieć na nas negatywny wpływ w momencie, gdy dostaną się do organizmu drogą wziewną czy poprzez ślinę. Oprócz wymienianych wcześniej szkodliwych materiałów, podczas badań sprawdza się również zapach danego produktu, emisję związków lotnych, wartość pH, odporność na wybarwienia, związki cynoorganiczne, ftalany.
Asortyment, który ma otrzymać certyfikat Oeko-Tex Standard 100, musi spełniać wszystkie wymienione kryteria, co oczywiście świadczy o bardzo wysokiej jakości danego produktu. 

Łatwo wywnioskować, że tekstylia, które są zgodne z normami certyfikatu Oeko-Tex Standard 100, są bez wątpienia bardzo dobrym zakupem. Decydując się na ich wybór, możemy być przekonani, że zamówione produkty będą długo i dobrze służyć, a przy tym jakość ich wykonania będzie na naprawdę zadowalającym poziomie. Planujesz zakupić nową pościel? A może na Twojej liście zakupów są nowe ręczniki do łazienki? Szukasz tekstyliów, które świetnie sprawdzą się na prezent? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj dokładny opis producenta. Jeżeli jego asortyment spełnia ten certyfikat, ta informacja powinna w tym opisie się pojawić. Niestety czasami zdarza się tak, że sprzedawcy zapominają o tym poinformować, ponieważ wychodzą z założenia, że obecność tego certyfikatu jest oczywistością. Jeżeli składamy zamówienie w danym sklepie po raz pierwszy, nie możemy mieć takiej pewności, dlatego bezpiecznym rozwiązaniem będzie po prostu dopytanie o ten fakt sprzedawcy. Obecność tego certyfikatu jest obowiązkiem w momencie, gdy poszukujemy produktów dla naszych najmłodszych. Chyba żaden rodzic nie wyobraża sobie sytuacji, w której jego maluch, musi korzystać z tekstyliów, które mogą być dla niego niebezpieczne.

10 czerwiec 2021 Autor: Inż. Robert Stanek

Wróć


Dodaj komentarz