Jak prać kołdry?

Jak prać kołdry?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób prawidłowo wyprać swoją pościel. W zależności od danego materiału — decydujemy się na pranie ręczne, albo po prostu na mechaniczne pranie w pralce. W jaki sposób jednak wyprać kołdrę? Ten proceder może być dla większości z nas sporym wyzwaniem. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy metka od producenta się zniszczy, a my sami — nigdy nie mieliśmy okazji takiej czynności wykonywać. Czy kołdra może być prana w pralce? A jeśli tak, to na jakiej temperaturze? Jakich środków do prania najlepiej używać? Na te i inne pytania odpowiemy Państwu w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Jak często prać kołdrę?

O tyle, o ile nikt z nas nie ma problemu z tym, żeby zanieść kołdrę do profesjonalnej pralni i zlecić jej wypranie — tak trudności pojawiają się wtedy, gdy daną kołdrę chcemy wyprać samodzielnie. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem fakt, że brudna kołdra może wpływać negatywnie na nasz sen i codzienną regenerację. To właśnie czysta kołdra jest gwarancją tego, że dobrze się wyśpimy i będziemy wypoczęci kolejnego dnia. Kołdry i poduszki potrafią gromadzić bardzo dużą ilość roztoczy i drobnoustrojów, której niestety nie jesteśmy w stanie się pozbyć jedynie podczas wietrzenia tych materiałów. Kołdrę powinniśmy prać co najmniej raz na pół roku, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy robili to częściej. Bardzo ważne jest, aby o regularnym praniu kołdry pamiętały przede wszystkim te osoby, które borykają się z różnego rodzaju alergiami — np. na kurz, czy roztocza. Częstotliwość prania powinniśmy uzależniać również od panującej pory roku — jeżeli na zewnątrz panuje skwar i upał — nasza kołdra powinna być prana co najmniej raz w tygodniu — zapewni nam to świeżość i czystość naszej sypialni nawet podczas najgorętszej pogody. Zimą nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasza kołdra i poduszka wietrzyły się na balkonie — pomożemy to wymrozić zalegające w nich wszelkie bakterie.

Rodzaj wypełnienia a pranie kołdry

Pranie naszej kołdry jest ściśle powiązane z jej wypełnieniem. Jeżeli na co dzień korzystamy z kołdry antyalergicznej z wypełnieniem syntetycznym — nic nie stoi na przeszkodzie, aby prać je w pralce automatycznej. Oczywiście nie należy zapominać o tym, aby zachować wszelkie środki ostrożności, o których producent informuje nas na jednej z wszytych metek. Na takiej metce powinniśmy znaleźć zarówno maksymalną temperaturę prania kołder, jak i informację o tym, czy możemy zdecydować się np. na użycie danych detergentów. Jeżeli nasze kołdry nie są bardzo zabrudzone, a zależy nam na tym, aby po prostu je odświeżyć — optymalną temperaturą będzie wypranie takiego materiału w 40 stopniach. Producenci zazwyczaj nie zalecają wykorzystywania tradycyjnych proszków, kapsułek, czy płynów do płukania — najlepiej zdecydować się na delikatne płyny, które nie uszkodzą struktury naszej kołdry. Sprawa z praniem kołdry ma się trochę inaczej wtedy, gdy planujemy wyprać kołdrę, która jest dedykowana alergikom. W takim wypadku należy prać ją w temperaturze, która przewyższa 60 stopni. Im wyższa jest temperatura, tym łatwiej będziemy mogli zwalczyć wszelkie bakterie oraz roztocza, które mogłyby zakłócić spokojny sen. Na jeszcze inne pranie zdecydujemy się wtedy, gdy nasza kołdra jest wykonana z puchu i pierza. Takie naturalne wypełnienie jest niestety bardzo wrażliwe na środki chemiczne i temperaturę, a co za tym idzie — bardzo łatwo jest zniszczyć taką kołdrę. Warto również wspomnieć o tym, że pod żadnym pozorem nie możemy wirować jej w pralce, ani suszyć w suszarce bębenkowej. Jeżeli jesteśmy posiadaczami takiej kołdry — najbezpieczniejszy, rozwiązaniem będzie powierzenie jej do specjalnej pralni. Niestety pranie takich modeli w zwykłej pralce jest niewskazane, ponieważ mogłoby uszkodzić ich delikatną strukturę.

W jaki sposób wysuszyć kołdrę?

Jeżeli uda nam się już wyprać swoją kołdrę — kolejnym etapem jest oczywiście ich suszenie. Ten proces jest równie istotny, ponieważ źle wysuszona i użytkowania kołdra mogłaby znacznie stracić swoją miękkość i puszystość, a w konsekwencji nie nadawać się do użytku. Standardowe kołdry — możemy wirować w pralce, a także suszyć w suszarce bębenkowej z wykorzystaniem niewielkich temperatur. W przypadku mechanicznego prania kołdry musimy pamiętać o tym, że należy wyciągnąć ją z pralki zaraz po zakończeniu prania — zbyt długie przetrzymywanie mokrej kołdry w pralce może doprowadzić do jej mechanicznego uszkodzenia oraz powstawania nieprzyjemnie pachnących ognisk pleśni, które są niezwykle trudne w usunięciu. Po odwirowaniu w pralce — kołdrę możemy rozwiesić na zewnątrz albo gdzieś ją położyć. Musimy pamiętać również o tym, że nie powinniśmy narażać takiego delikatnego materiału na nadmierne działanie promieni słonecznych — niestety mogą one doprowadzić do zniszczenia naszej kołdry. Optymalnym rozwiązaniem jest rozwieszenie kołdry w miejscu, do którego docierają delikatne promienie słoneczne.

Chociaż dobre wypranie kołdry nie jest procesem łatwym, udowadniamy, że nie jest ono również niemożliwe. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, jakimi materiałami jest wypełniony nasz model, a następnie dopasować odpowiedni program i suszenie. Pranie kołder niezgodnie z ich przeznaczeniem niestety może spowodować, że trwale zniszczymy dany model, lub uszkodzimy go na tyle, że nie będzie spełniał swoich podstawowych funkcji. Kołdra, która znacznie utraci puszystość — nie wróci już do poprzedniego kształtu.

26 Kwiecień 2020 Autor: Robert Stanek

Wysyłamy w 24H
Darmowa wysyłka od 99 zł
Czas na zwrot 30 dni
Zwracamy pieniądze w 24h
Bezpłatny odbiór osobisty
Więcej kupujesz, więcej zyskujesz
Twoje dane i transakcje są bezpieczne
Różne formy płatności